Kyselina sírová

 

  Kyselina sírová je bezfarebná, olejovitá, silne hygroskopická kvapalina, ktorá má silné dehydratačné účinky. V koncentrovanom stave je to silná žieravina a silné oxidačné činidlo. Reaguje so všetkými kovmi okrem železa, je to silná minerálna, anorganická kyselina, miešateľná s vodou v neobmedzenom pomere. Riedenie kyseliny sírovej s vodou je prudko exotermická reakcia. V prípade, že sa leje voda do koncentrovanej kyseliny sírovej, môže roztok zovrieť a nebezpečne prskať. Vždy by sa mala liať kyselina do vody a nikdy nie naopak. Kyselina sírová má veľmi veľa použití a po vode je to chemikália s najväčšou produkciou na svete, je takisto nazývaná aj "krvou chemického priemyslu", pretože sa nenájde výroba, kde by sa kyselina sírová nepoužívala. Dôležité aplikácie zahrňujú spracovanie rúd, výrobu hnojív, rafinovanie ropy, čistenie odpadových vôd a rôzne chemické syntézy. Nie je prchavá, čo je jej veľmi dôležitá a užitočná vlastnosť. 

Reakciami s hydroxidmi (neutralizáciou) vytvára dôležité soli - sírany. Všetky skalice (modrá, zelená, biela) sú vlastne hydráty síranov s príslušným kovom (meďou, železom, zinkom). 

 

 

 

Použitie

Použitie kyseliny sírovej je veľmi široké. Kyselina sírová sa používá najmä:
- pri výrobe priemyslových hnojív 
- pri výrobe chemikálií 
- pri výrobe plastov
- pri výrobe liečiv
- pri výrobe farbív
- pri výrobe výbušnín
- v papierenskom priemysle
- v textilnom priemysle
- pri výrobe syntetických vláken
- pri úprave rúd
- pri spracovaní ropy
- ako náplň do olovených akumulátorov
- pri sušení a odvodňování látok (ak necháte otvorenú nádobu s kyselinou, tak po čase sa z nej nevyparí časť vody, ale naopak, objem kyseliny bude väčší, lebo kyselina pohltí vzdušnú vlhkosť)