Nová kyselina je extrémne kyslá, zároveň najmenej agresívna
Riverside 1. januára (TASR) - Americkí chemici z Kalifornskej univerzity v Riverside objavili zatiaľ najsilnejšiu kyselinu, ktorá je zároveň najmenej agresívna. Je asi miliónkrát silnejšia ako koncentrovaná kyselina sírová, na rozdiel od nej však napríklad nerozkladá kovy.
Látka patrí medzi karboranové zlúčeniny, ktorých hlavnou zložkou sú atómy bóru, uhlíka a chlóru. Karboranové kyseliny ľahšie uvoľňujú vodíkové ióny ako 100-percentná kyselina sírová a preto sú kyslejšie.
Koróznosť kyseliny však nezávisí od jej kyslosti, ale od štruktúry molekuly, ktorá zostane po odovzdaní vodíkového iónu. Napríklad kyselina fluorovodíková preto napáda sklo, lebo fluoridová molekula reaguje s kremíkom obsiahnutým v kremeni. Kyselina dusičná zasa rozkladá vzácne kovy ako meď, pretože dusičnanová skupina s nimi prudko reaguje.
U novej superkyseliny je to ale inak. Zbavením sa protónu zostáva zvyšok molekuly veľmi stabilný, takže s inými látkami reaguje iba pomaly. Molekula sa skladá z 11 atómov bóru a jedného atómu uhlíka, ktoré tvoria pravidelnú trojrozmernú štruktúru s 12 vrcholmi a 20 rovnakými plochami, navyše obklopenú 11 atómami chlóru.
„Toto usporiadanie robí negatívne nabitú molekulu jednou z najstabilnejších zlúčenín,“ konštatuje vedúci štúdie Christopher Reed. „ Môže dokonca do takej miery stabilizovať nestabilné, pozitívne nabité častice, že sa dajú bez problémov skúmať.“
Nová kyselina by sa mohla použiť okrem iného v procese výroby benzínu nazývanom krakovanie s cieľom jeho lepšej kontroly a dosiahnutia vyšších oktánových čísel. Nie je vylúčenie ani nasadenie superkyseliny ako katalyzátora pri výrobe liekov.