Kyselina mliečna nespôsobuje "svalovicu"
Hoci tzv. „svalovicu“ pozná snáď každý človek, pre vedcov bola dlho tvrdým orieškom. Príčinu tejto nepríjemnej bolesti v svaloch vysvetľovali rôznymi teóriami. Niektoré sa časom ukázali ako nepravdivé. Dnes väčšina odborníkov zastáva názor, že za svalovou horúčkou stojí pretŕhanie svalových mikrovlákien, ktoré neunesú napätie pri väčšej záťaži, nie kyselina mliečna.
Pichľavé kryštáliky
Nie je to tak dávno, čo prevládal názor, že za bolesti po cvičení je zodpovedná kyselina mliečna. Tá vzniká rozštiepením glukózy pri zvýšenej fyzickej aktivite. „Ak má sval dostatok kyslíka, spaľuje sa glukóza na vodu a oxid uhličitý, ktorého sa telo ľahko zbavuje pri každom výdychu. Pri anaeróbnom cvičení vzniká vzhľadom na nedostatok kyslíka vo svale namiesto oxidu uhličitého kyselina mliečna, ktorú môže organizmus začať metabolizovať až po obnovení dostatočného prívodu kyslíka do tkanív,“ vysvetľujú odborníci. Práve kyselina mliečna sa považovala za zdroj ťažkostí po cvičení. Odborníci totiž tvrdievali, že táto látka vytvorí po ochladení v svale malé kryštáliky. Tie mali tlačiť na sval a spôsobovať typickú bolesť pri svalovej horúčke.
Vedci už v deväťdesiatych rokoch minulého storočia prišli na to, že dôvod svalovej horúčky treba hľadať inde ako v kryštáloch kyseliny mliečnej. Nie je totiž možné, aby skryštalizovala pri telesnej teplote. Hoci dnes je už známe, že táto pôvodná teória nie je pravdivá, stále je pomerne rozšírená. Používajú ju aj niektorí výrobcovia výživových doplnkov, ktorí sľubujú, že vďaka ich výrobkom znižujúcim tvorbu kyseliny mliečnej, spoľahlivo predídete svalovej horúčke. Nedajte sa preto oklamať! Výživové doplnky vás „svalovice“ nezbavia.
Svalová horúčka teda s kyselinou mliečnou nijako nesúvisí. Zodpovedné sú za ňu tenučké svalové mikrovlákna vo svaloch. Ľudský sval je tvorený zo svalových vlákien, ktoré sa združujú do svalových snopcov obalených spojivovým tkanivom. Každé svalové vlákno je zložené z ďalších snopcov mikrovlákien. Keď je sval vystavený nadmernej záťaži, môžu sa niektoré svalové mikrovlákna pretrhnúť. Takéto ruptúry spôsobia vo svale slabý zápal, ktorý pocítime vo forme svalovej horúčky.