Zázračná kyselina citrónová: S čím všetkým si poradí aj vo vašej domácnosti?
Pokiaľ pri upratovaní narazíme na odolnú špinu, zvyčajne siahame po agresívnych čistiacich prostriedkoch, ktoré nám výrobcovia servírujú v televíznych reklamách. S mnohými domácimi problémami si však ľahko poradí aj celkom obyčajná kyselina citrónová. Nemusíte ju ani poctivo vytláčať z citróna, reč je o potravinárskej kyseline citrónovej v prášku. Tá vašu domácnosť vyčistí nielen ekologicky, ale navyše aj veľmi lacno. Zistite, na čo všetko ju vo svojom príbytku môžete využiť a overte si jej silu v praxi.
Kyselina citrónová je priebojníkom v odvápňovaní
Zápasíte vo svojej domácnosti s tvrdou vodou? Potom pre vás vodný kameň nebude nijakou neznámou, práve naopak. Pri zohrievaní tvrdej vody totiž na vyhrievacích častiach elektrospotrebičov dochádza k usadzovaniu vápenatých zlúčenín. Keďže tie sú zásadité, na ich odstránenie je nutné použiť kyselinu, ale nie hocijakú. Použitá kyselina musí byť v prvom rade zdravotne neškodná a navyše šetrná k samotnému spotrebiču – aby nepoškodila tesnenia, plastové časti a podobne. Všetky tieto vlastnosti v sebe ukrýva potravinárska kyselina citrónová, ktorej vrecko odľahčí vašu peňaženku o zopár drobných. Dôkazom toho, že naozaj funguje, môže byť jej prítomnosť v špeciálnych prostriedkoch na odvápňovanie dostupných v obchodoch. Jej nespornou výhodou je to, že na rozdiel od octu nezapácha a nie je príliš agresívna.
Kde všade môžeme kyselinu citrónovú využiť?
Okrem toho, že kyselina citrónová účinne bojuje s vodným kameňom, zabraňuje aj rastu plesní. Využitie teda nájde nielen pri odvápňovaní varných kanvíc, umývačiek riadu či práčok. Javí sa ako veľmi účinný pomocník aj v kúpeľni – odstraňuje nánosy vodného kameňa zo záchodovej misy a jej roztok vráti lesk obkladom aj vodovodným batériám. V kombinácii so sódou bikarbónou napomáha tiež pri spriechodnení upchatých odpadov. Kedysi sa kyselina citrónová dokonca používala pri vyváraní detských plienok – zmäkčovala ich najmä tým, že z nich odstraňovala drobné čiastočky vápnika.
V akom pomere s ňou narábať?
Všeobecne zaužívané riedenie predstavuje pomer dvoch čajových lyžičiek na pol litra vody. Prinášame vám však ilustračné príklady, podľa ktorých môžete vyčistiť jednotlivé časti vaše domácnosti:
- varná kanvica: Naplníme ju vodou tak, aby boli zaliate časti s usadeným vodným kameňom (špirála, nerezové dno). Nasypeme polievkovú lyžicu kyselinového prášku a vodu privedieme k varu. Po vypnutí kanvice necháme roztok pôsobiť aspoň pol hodiny. Vodu vylejeme, kanvicu opláchneme a môžeme ju opäť používať.
- práčka: Do prázdneho bubna nasypeme 250 gramov kyseliny citrónovej a necháme ju prať naprázdno pri teplote 50 – 60°C.
umývačka riadu: Štvrťkilové balenie kyseliny citrónovej vysypeme na dno prázdnej umývačky riadu a spustíme umývací cyklus.
- kávovar: Jednu polievkovú lyžicu kyselinového prášku rozmiešame v teplej vode, vlejeme do zásobníka a necháme prejsť varným cyklom naprázdno. Druhý cyklus urobíme len s čistou vodou, aby sa nám pachuť kyseliny citrónovej nedostala do kávy.
- upchatý sifón: Kyselinu citrónovú a sódu bikarbónu zmiešame v pomere 1:1. Zmes vysypeme do odtoku, zalejeme vriacou vodou a prikryjeme gumeným zvonom. Po prebublaní a vyšumení pomocou zvona odtok prečistíme.
- obkladačky: 160 g kyseliny citrónovej rozpustíme v jednom litri vody. Prelejeme do rozprašovača a postriekame kúpeľňové obklady a batérie. Necháme pôsobiť zopár minút a opláchneme. Pre voňavý výsledok môžeme do roztoku pridať niekoľko kvapiek éterického oleja.
- vlastná aviváž: Do litra vlažnej vody prisypte 80 – 100 gramov kyselinového prášku a zopár kvapiek éterického oleja obľúbenej vône. Dobre premiešajte a dávkujte ako bežnú aviváž.
Prečo je odvápňovanie také dôležité?
V prvom rade ide predovšetkým o ochranu spotrebiča a predĺženie jeho životnosti. Vodný kameň totiž na povrchu vyhrievacích telies pôsobí ako izolačná vrstva, ktorá zabraňuje úplnému prestupu tepla do vody v okolí. Vďaka tomu si ohrev vody vyžaduje dlhší čas (a stúpa spotreba elektrickej energie) a samotné teleso sa príliš namáha – prehrieva. Na zreteli by sme tiež mali mať vlastné zdravie. Mikrositká v nalievacích častiach kanvíc síce hrubé čiastočky vodného kameňa zachytia, no aj napriek nim si nápoje často zalievame zakalenou vodou so zmenenou chuťou.